Obecnie żyjemy w czasach, w których natłok obowiązków związanych z życiem prywatnym i zawodowym często nas po prostu przerasta. Wysokie wymagania, które są nam stawiane, godzenie pracy z wychowywaniem dzieci czy wszelkiego rodzaju życiowe kryzysy – te wszystkie problemy, czasem z pozoru nawet bardzo błahe, mogą w pewnym momencie przejąć kontrolę nad naszym życiem. Co wtedy? Problemy z zasypianiem, obniżenie nastroju, depresja, zaburzenia lękowe – to tylko niektóre symptomy, które mogą świadczyć o tym, że tracimy kontrolę i potrzebujemy wsparcia. Czy jesteśmy wtedy zdani tylko na siebie? Otóż nie. Fachowej pomocy w trudnej sytuacji może nam udzielić właśnie psycholog.
Kim jest psycholog?
Z definicji psycholog jest osobą posiadającą odpowiednie kwalifikacje do tego, aby udzielać świadczeń psychologicznych osobie potrzebującej (stawianie diagnozy psychologicznej, opiniowanie, orzekanie oraz udzielanie pomocy psychologicznej). w skrócie – psycholog jest osobą, która jest odpowiednio przygotowana do pracy z drugim człowiekiem i potrafi udzielić mu wsparcia w problemie, z którym przychodzi.
Jak wygląda wizyta u psychologa?
Wizyta u psychologa często jest dla nas nową sytuacją, w której ciężko nam się odnaleźć. w głowie mogą się rodzić coraz to nowe pytania i wątpliwości, ponieważ nie wiemy, czego możemy się spodziewać i jakie pytania może nam zadać psycholog. To wszystko jest niepotrzebne, ponieważ wizyta u psychologa to nic strasznego – w końcu idziemy tam po to, aby dać sobie pomóc.
Musisz pamiętać, że psycholog pracuje dla Ciebie. Jest zobowiązany do zachowania tajemnicy, tak więc możesz mieć pewność, że z nikim innym nie będzie rozmawiał o Twoich problemach. Na pewno będzie starał Ci się pomóc i Twoje problemy na pewno go nie zbulwersują oraz nie wydadzą się błahe. Psycholog nie zna podziału na małe i duże problemy – każdy problem i każdy pacjent jest dla niego tak samo istotny.
Na pierwszym spotkaniu psycholog nie oczekuje od Ciebie żadnych konkretnych zachowań, ponieważ pierwsza wizyta jest konsultacją. Służy temu, aby zapoznać się z problemem i ustalić, jak sobie z nim poradzić. Psycholog będzie uważnie słuchał o problemie, który Cię do niego sprowadza, ale będzie również zadawał pytania. Nie masz więc czego się obawiać – cała wizyta przebiega w komfortowej i przyjemnej atmosferze.
Kiedy warto udać się do psychologa?
Sytuacji, w których może nam pomóc psycholog, może być bardzo wiele. Wizyta u psychologa jest bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy zaczynają nas przerastać nasze własne problemy oraz gdy nasze ciało zaczyna nam wysyłać niepokojące objawy. Często możemy nie zdawać sobie nawet sprawy z tego, że z naszą psychiką dzieje się coś niepokojącego. Wtedy może zareagować nasz organizm i dawać różne objawy somatyczne.
Psycholog, z racji swoich umiejętności pracy z drugim człowiekiem, może nam pomóc nie tylko w poradzeniu sobie z naszymi problemami. Można zgłosić się do niego również, jeśli chcielibyśmy popracować nad własnym rozwojem osobistym czy po prostu lepiej dogadywać się z partnerem lub rodziną. Wizyta u psychologa daje bardzo wiele możliwości, więc warto zapoznać się z całą ofertą i zdecydować, która opcja będzie dla nas najlepsza.