Terapia dla par i małżeństw w Niepublicznej Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bolesławcu.
Terapia dla par i małżeństw polega na odbudowaniu dobrej i satysfakcjonującej relacji między kobietą i mężczyzną, którzy tworzą związek. Główny nacisk podczas terapii jest położony na znalezienie przyczyny kryzysu oraz wyposażenie partnerów w odpowiednie narzędzia, dzięki którym będzie możliwe rozwiązanie problemów. Terapia ma na celu uzyskania lepszego porozumienia i harmonii oraz poczucia spełnienia potrzeb i oczekiwań.
Powinniście zgłosić się na terapie dla par i małżeństw, jeśli:
- oddaliliście się od siebie,
- pojawiają się trudności w komunikacji,
- pojawiają się nieustające kłótnie, sprzeczki,
- wzrasta uczucie osamotnienia,
- doszło w związku do zdrady,
- brakuje zrozumienia i szacunku w związku,
- czujecie wobec siebie niechęć,
- brakuje zaufania do siebie,
- czujecie się w związku niedocenieni.
Kryzys w związku
Wbrew pozorom kryzys w związku może okazać się szansą dla partnerów. Konstruktywne poradzenie sobie z problemem daje szansę na umocnienie relacji i rozpoczęcie nowego etapu, w którym obie strony będą się czuły bardziej spełnione. Niezdefiniowane konflikty mają tendencję do powracania, powodując, że partnerzy czują się, jakby kręcili się w kółko. W takich sytuacjach terapia jest najbardziej skutecznym rozwiązaniem, ponieważ dąży do zrozumienia źródła konfliktów.
Z czego wynikają konflikty w związku?
Powodów występowania kryzysu w związku może być wiele, najczęściej spotykane to częste kłótnie, poczucie osamotnienia, zaniedbanie czy brak zrozumienia. Problem też często związany jest z kwestią wierności czy lojalności, a także brakiem decyzji na temat wspólnej przyszłości. Zdarza się również tak, że partnerzy nie do końca są pewni, co jest powodem kryzysu w związku, a jedynie czują się nieszczęśliwi i zagubieni.
Konflikty w związku mogą wynikać również z trudnych doświadczeń, które spotykają parę. Zaliczamy do nich chorobę, żałobę, trudności z zajściem w ciążę, problemy finansowe czy trudności z wychowywaniem dziecka.
Terapia dla par i małżeństw – razem czy oddzielnie?
Co, jeśli jeden z partnerów nie chcę podjąć się terapii dla par i małżeństw? W takiej sytuacji warto wiedzieć, że nawet zmiana wprowadzona po jednej ze stron, zawsze pociąga zmianę po drugiej. Możemy znacznie poprawić relację w związku, pracując jedynie nad zmianą swojego zachowania. Zachodzą zmiany w naszym sposobie reagowania na zachowanie pantera, co wywołuje automatycznie jego inne podejście. Dlatego też nawet w przypadku, kiedy partner nie zdecyduje się na podjęcie terapii, warto przyjść na nią indywidualnie i rozpocząć pracę od siebie.